75 lat temu… 24 maja 1944…

Kategorie Świat

75 lat temu…

24 maja 1944 roku w Szymbarku (w województwie pomorskim) niemiecka policja rozstrzelała dziesięciu „Zakładników Szymbarskich” – żołnierzy Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Pomorski”. Egzekucja dokonana na Polakach była odwetem za zastrzelenie mieszkającego we wsi Niemca – strażnika z KL Stutthof.

Uroczystości pogrzebowe pomordowanych zakładników odbyły się dopiero w maju 1946, po przeniesieniu ciał ofiar z miejsca rozstrzelania na cmentarz w Szymbarku. Wśród ofiar znajdowali się m.in. Bronisław Brunka i Stanisław Patoka. W miejscu zbrodni znajduje się pomnik (na zdjęciu).

Tajna Organizacja Wojskowa „Gryf Pomorski” (TOW „Gryf Pomorski”) była największą na Pomorzu Gdańskim niezależną, podziemną, regionalną organizacją konspiracyjną o charakterze wojskowo-cywilnym. Działała od połowy 1941 roku do końca marca 1945 roku. Szczególną aktywność przejawiała na terenach wiejskich i leśnych, prowadząc działania sabotażowe i walkę zbrojną przeciw niemieckiemu okupantowi.

#wmrokuhistorii #historia #polska #iiwojnaswiatowa #niemcy #kalendarium #rocznica #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #gruparatowaniapoziomu #swiat