Szygórski Idol – święta…

Kategorie Świat

Szygórski Idol – święta figura słowiańskich przodków, najstarsza drewniana rzeźba odkryta do tej pory na świecie. Znaleziona w 1890 roku w Szygórskim torfowisku znajdującym się w pobliżu miejscowości Kirowograd w Rosji, datowana przez niemieckie laboratorium w Mannheim na ok.11 tysięcy lat.

Figura została wykonana ręcznie w świeżym drewnie modrzewiowym, które zgodnie z ustaleniami badaczy w momencie ścięcia miało 157 lat. Twarz idola wykonano poprzez schematyczne zaznaczenie oczu, nosa i ust na długim korpusie pokrytym zygzakowatymi geometrycznymi wzorami ze wszystkich stron oraz siedmioma innymi zarysami ludzkich twarzy. Ornament, symbole i ozdoby przedstawione na rzeźbie zostały wykonane w rodzimej stylistyce Słowian, udowadniając światu istnienie wysoko rozwiniętej starożytnej kultury słowiańskiej. Ekspert z muzeum w którym znajduje się idol Svetlana Savchenko ustaliła, że wzory zawierają zakodowane informacje o stworzeniu świata oraz opowiadają o duchach, które zgodnie z ideami starożytnych Słowian żyły obok nich. Niektórzy światowi eksperci deklarują, że widoczne są tu także napisy i możliwe jest, że jest to najstarszy ze skryptów na ziemi.

Obecnie rzeźba naszych przodków eksponowana jest na specjalnie jej poświęconej osobnej wystawie w Świerdłowskim Krajowym Wiedzo-Czeskim Muzeum w Jekaterynburgu.

Link do wystawy:
https://helionews.ru/52549

Film przedstawiający skan Szygórskiegio Idola:

#slowianie #rosja #archeologia #rodzimowierstwo #epokavilka #artefaktnadzis #starszezwoje #swiatnauki #swiat #qualitycontent #religia #sztuka #sztukaslowianska #rzezba #historiaslowian #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #imperiumlechitow